Pandemia Covid-19 stanowi tylko szczególny przypadek kryzysu w wielu jego wymiarach: medycznym, społecznym, finansowym, gospodarczym i politycznym. Ponieważ kryzysy będą nam towarzyszyć także w przyszłości, a „czarny łabędź” nieraz jeszcze zaskoczy nas swoim nieoczekiwanym pojawieniem się, wycena przedsiębiorstwa w warunkach kryzysu zawsze będzie stanowić wyzwanie. Książka jest próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem.
Inspiracją książki był coroczny raport PwC dotyczący 100 globalnych spółek o największej kapitalizacji rynkowej. W marcu 2020 r. ogłoszono na świecie pandemię i wprowadzono ograniczenia w handlu międzynarodowym i obrocie krajowym. Ta nieoczekiwana sytuacja wpłynęła negatywnie lub pozytywnie na przedsiębiorstwa analizowane przez autorów książki. Każdy musiał odpowiedzieć sobie na pytania:
- W jakim stopniu pandemia 2020 r. wpłynęła na wyniki analizowanej spółki?
- Jak to uwzględnić w prognozie finansowej?
Z listy TOP-100 spółek o największej wartości rynkowej na świecie w książce znalazły się:
- Alibaba, Amazon.com (e-commerce)
- Astra Zeneca (branża farmaceutyczna)
- AT&T, Verizon Communications (telekomunikacja)
- Coca-Cola (napoje niealkoholowe)
- Exxon Mobil (energia – ropa i gaz)
- Microsoft, Apple (technologia i oprogramowanie)
- Facebook (sieć społecznościowa)
Redaktorzy dodali do tej listy dwie polskie spółki typu blue chips z GPW w Warszawie:
- Allegro (e-commerce)
- PZU (ubezpieczenia)
Książka składa się z 14 rozdziałów, z których pierwsze dwa mają charakter teoretyczny, natomiast kolejnych 12 dotyczy analizy fundamentalnej wybranych spółek.
Każda wycena ma charakter indywidualny i subiektywny. Biegły powinien kierować się zdrowym rozsądkiem, przyjmując wiele subiektywnych założeń. Nie można zapominać, że wycena przedsiębiorstwa to zarówno teoria (nauka), jak i sztuka, oparta na intuicji i doświadczeniu wyceniającego.